زمان مطالعه : ۳ دقیقه

زمانی که سیستم‌عامل لینوکس خود را نصب می‌کنید، به‌صورت خودکار دنبال یک سرور DHCP می‌گردد تا بدون هیچ تنظیمات خاصی از آن اطلاعات مختلف برای اتصال به شبکه مثل IP Address,DNS,… دریافت کند اما همان‌طور که همه‌ی متخصصان شبکه می‌دانند سرورهای سازمان باید تنظیم IP استاتیک باشد. توی این آموزش قصد دارم نحوه تنظیم استاتیک IP، Default Gateway و DNS در لینوکس از طریق ifconfig به شما آموزش دهم.

اولین روشی که شما می‌توانید تنظیم ip استاتیک و دیگر تنظیمات مخصوص به شبکه را در لینوکس انجام دهید استفاده از دستور ifconfig هست که به‌صورت زیر می‌توانید از آن استفاده کنید.

تنظیم ip استاتیک (static IP Address)

دستور زیر به شما کمک می‌کند تا راحت آدرس IP مدنظر خود را بر روی لینوکس تنظیم کنید:

ifconfig eth0 192.168.1.20 netmask 255.255.255.0 up

همان‌طور که در دستور بالا مشاهده می‌کنید ابتدا باید کارت شبکه‌ی متصل شده به لینوکس را مشخص کنید تا بداند این تنظیم ip استاتیک را بر روی کدام کارت شبکه انجام دهد سپس تنظیم ip استاتیک خود موردنظر خود را به همراه netmask وارد کنید سپس با دستور UP اگر interface خاموش است آن را روشن کنید.

تنظیم ip استاتیک (static IP Address)

تنظیم استاتیک Default Gateway

دستور زیر به شما کمک می‌کند تا راحت آدرس Default Gateway مدنظر خود را بر روی لینوکس تنظیم کنید:

route add default gw 192.168.1.1

زمانی که می‌خواهیم بسته از شبکه خارج شود باید یک آدرس Default Gateway به آن دهیم که اگر مسیری را در شبکه خود پیدا نکرد آن را به بیرون از شبکه انتقال دهد تا مسیریابی (Routing) انجام شود پس برای این کار دستور route add default gw را وارد کرده و سپس آدرس دستگاه روتر یا مودم اکسس پوینت خود را وارد می‌کنید.

نظیم استاتیک Default Gateway

تنظیم استاتیک DNS

دستور زیر به شما کمک می‌کند تا راحت آدرس DNS مدنظر خود را بر روی لینوکس تنظیم کنید:

echo “nameserver 192.168.1.1” > /etc/resolv.conf

تا اینجا ارتباط با دنیای بیرون برقرارشده است و شما می‌توانید با کمک آدرس ip استاتیک با دنیای بیرون در ارتباط باشید اما این کار بسیار سخت است و برای اینکه بتوانید از نام‌ها در شبکه مثل Motakhasessho.ir استفاده کنید باید DNS را در شبکه تنظیم کنید که برای این کار می‌توانید از دستور بالا استفاده کنید و آدرس nameserver خود را در فایل مربوطه ذخیره کنید.

نظیم استاتیک DNS

چک کردن و تست تنظیمات انجام‌شده

پس‌ازاینکه تنظیمات بالا را به‌درستی انجام دادید می‌توانید با کمک دستورات زیر تست کنید که آیا ارتباط به‌درستی برقرار می‌شود و برای این کار می‌توانید به دو روش زیر اقدام کنید:
روش اول: با استفاده از دستور ping این تست را به‌صورت زیر بگیرید و اگر جواب دریافت شد کار به‌درستی انجام‌شده است.

روش دوم: با استفاده از مرورگر خود در لینوکس آدرس متخصص شو را بازکنید اگر باز شد کار به‌درستی انجام‌شده است.