زمان مطالعه : ۶ دقیقه

نصب کالی لینوکس در VMware موضوعی است که می‌خواهم به شما همراهان وب‌سایت متخصص شو آموزش دهم تا بتوانیم باهم از این به بعد مباحث مربوط به دوره امنیت را در سیستم‌عامل بسیار قدرتمند کالی ادامه دهیم. در مقاله قبلی در مورد اینکه کالی لینوکس چیست؟ ۱۰ ابزار و ویژگی‌های معروف کالی لینوکس کدام است؟ به‌صورت مفصل سیستم کالی لینوکس را خدمت شما عزیزان توضیح دادم که حتماً به شما پیشنهاد می‌کنم قبل از مطالعه‌ی ادامه مقاله و یا مشاهده فیلم آموزشی آن را مطالعه کنید.کالی لینوکس را طبق این آموزش نصب کنید تا تمام ابزارهای آن در دوره‌های تخصصی‌تر مثل CEH،PWK و … به‌درستی کار کنند.

مهاجرت از سیستم‌های فیزیکی به محیط‌های مجازی

زمان‌های بسیار قبل متخصصین شبکه، تمام سیستم‌عامل‌های موردنیاز شبکه‌ی خود را بر روی سرورها و سیستم‌های فیزیکی نصب می‌کردند و آن سرور به‌صورت انحصاری مختص به آن سیستم‌عامل می شد و به همین دلیل با افزایش تعداد سرویس‌ها و سیستم‌عامل‌های درون شبکه، تعداد این سیستم و سرورهای فیزیکی نیز زیاد می‌شد. پس از سال ۱۹۶۰ مفاهیم مجازی‌سازی مطرح شد و سیستم و سرورهای درون شبکه می‌توانستند چندین سیستم‌عامل و سرویس مختلف را در درون خود داشته باشند که شرکت‌های مختلفی چون VMware، Citrix و … پلن یا ابزارهایی را برای این کار ارائه دادند که بتوان درون سیستم‌عامل‌های کلاینت و سرورهای درون شبکه آن‌ها را پیاده‌سازی کرد.

مراحل نصب کالی لینوکس در VMware

دانلود فایل نصبی سیستم‌عامل کالی لینوکس

ما اگر بخواهیم نصب کالی لینوکس در VMware انجام دهیم ابتدا باید فایل installer پا پسوند ISO این سیستم‌عامل را از سایت رسمی Kali طبق تصویر زیر دانلود کرده تا ادامه نصب را انجام دهیم.

کدام پکیج کالی لینوکس را دانلود کنیم؟

سایت کالی لینوکس برای نصب سیستم‌عامل کالی دو پکیج Installer و NetInstaller را ارائه می‌دهد:

 Installer

این پکیج تمام مواردی را که برای نصب لازم هست درون خود دارد و دیگر نیازی به اتصال اینترنت هنگام نصب ندارید

NetInstaller

این پکیج حجم کمتری دارد زیرا یک سری فایل‌های موردنیاز در هنگام نصب در درون آن قرار ندارد و حتماً باید در هنگام نصب اینترنت خود را متصل قرار دهید تا آن‌ها را دانلود کند.

Live

این پکیج بدون نیاز نصب سیستم‌عامل کالی لینوکس، اجرا می شود.

ساخت ماشین مجازی جدید در VMware

 ساخت ماشین مجازی جدید برای نصب کالی لینوکس در VMware ابتدا از منوی File گزینه‌ی Create Virtual Machine انتخاب کنید و یا از روی صفحه آن را انتخاب کنید.

گزینه‌ی Custom را انتخاب کنید و در صفحه‌ی بعد همان نسخه‌ی VMware را که به‌عنوان Hardware Compatibility هست را نگه‌دارید و ادامه دهید.

گزینه‌ی Custom را انتخاب کنید و در صفحه‌ی بعد همان نسخه‌ی VMware را که به‌عنوان Hardware Compatibility هست را نگه‌دارید و ادامه دهید.

تنظیمات مربوط به انتخاب سیستم عامل

حال باید پکیج دانلود شده را به ماشین مجازی خود معرفی و ادامه می‌دهیم.

نوع سیستم‌عامل خود Linux از نوع Debian 64-bit در قسمت Guest operating system قرار می‌دهید زیرا کالی نیز یک توزیعی از Debian  می‌باشد.

تنظیمات Memory، Cpu و کارت شبکه

نامی را برای ماشین مجازی خود در نظر بگیرید و تعداد پردازنده‌ها و تعداد هسته در هر پردازنده موردنظر را انتخاب کنید.

از قسمت memory for the virtual machine می‌توانید مقدار رم مختص به این ماشین مجازی را طبق منابع سیستم و سرور خود انتخاب کنید که من در این قسمت از مقدار ۲۰۴۸ را برای خود مناسب می‌بینم. سپس کارت شبکه موردنظر را انتخاب می‌کنیم و من برای اتصال مستقیم به شبکه خودم از use bridged networking استفاده می‌کنم.

ساخت دیسک

در صفحه‌های controller type و disk type پیشنهادهای خوبی را شرکت VMware به ما داده و همان‌ها را انتخاب کرده و ادامه می‌دهیم.

در قسمت Select a disk روی Create a new virtual disk کلیک کنید و مقدار فضایی را که می‌خواهید برای ماشین مجازی کالی خود در نظر بگیرید را بنویسید که حداقل فضای داده‌شده به سیستم‌عامل کالی لینوکس باید ۲۰ گیگابایت باشد. اگر نمی‌خواهید کل فضای انتخابی در ابتدا برای شما گرفته شود گزینه‌ی  Allocate all disk space now را انتخاب نکنید.

حال مکان و آدرس دیسک خود را که می‌خواهید این ماشین مجازی در آن ساخته شود را مشخص می‌کنید و پس از انجام این کار ما ماشین مجازی به خوبی برای نصب کالی لینوکس در VMware آماده است.

مراحل نصب کالی لینوکس در ماشین مجازی VMware

پس از ساخت به سراغ مراحل می‌رویم. ابتدا ماشین مجازی را روشن با Power on this virtual machine روشن کرده و صبر می‌کنید تا صفحه‌ی ابتدایی نصب بالا آید و سپس گزینه‌ی  Install را انتخاب کنید که تنها یک رابط کنسول بدون هیچ رابطه کاربری گرافیکی باشد و به‌صورت Advance نصب خود را انجام دهیم.

زبان انگلیسی را برای ادامه کار انتخاب می‌کنیم.

موقعیت جغرافیایی خود را united state در نظر می‌گیرید چون در لیست کشورهای خود ایران را ندارد.

تنظیمات شبکه

پس‌ازاین به سراغ تنظیمات شبکه خود می‌رویم و ابتدا سعی می‌کند که از DHCP Server اطلاعات موردنظر را دریافت کند و اگر نتوانست به صورت دستی از ما می‌خواهد که تنظیمات را جلو ببریم.

آدرس IP انتخاب‌شده برای کالی لینوکس وارد کرده و آدرس Gateway را نیز باید در قسمت بعد بنویسید.

یک نام نیز برای سیستم‌عامل کالی در شبکه انتخاب کنید و واردکردن نام کامل نیز در قسمت بعد به‌صورت اختیاری است.

تعریف کاربر جدید

حال به سراغ واردکردن یک username برای سیستم‌عامل کالی خود می‌رویم و پسوردی نیز برای آن انتخاب کرده سپس آن را تکرار می‌کنیم تا تأیید شود. موقعیت زمانی نیز دیگر تنظیمی است که باید در این قسمت انجام شود.

تنظیمات دیسک

کالی لینوکس دیسک موردنظر شمارا که به آن اختصاص داده‌اید را بررسی کرده و به دلیل بستر مجازی بودن این سیستم‌عامل گزینه ی Guided – Use entire disk را برای نصب کالی لینوکس در vmware انتخاب می‌کنیم. سپس دیسک موردنظر را برای پارتیشن‌بندی انتخاب می‌کنیم.

گزینه All files in one partition را که خود سیستم‌عامل پیشنهاد می‌دهد همه فایل‌ها را در یک پارتیشن بسازد را انتخاب می‌کنیم.

گزینه Finish partitioning and write changes to disk را برای پایان دادن کار پارتیشن‌بندی و آماده‌سازی نوشتن اطلاعات برای روی دیسک انتخاب می‌کنیم.

در اینجا با انتخاب گزینه‌ی Yes، دیسکتان را پاک ‌کرده و اطلاعات جدید را دران می‌ریزد.

نصب محیط گرافیکی

فایل‌های Core سیستم‌عامل شما به‌صورت کامل نصب گردید و از شما می‌خواهد یک محیط دسکتاپ برای راحتی کار خود نصب کنید که من همان گزینه‌ی پیش‌فرض انتخابی خودش را نصب می‌کنم. قسمت بعد نیز به شما می‌گوید می خواهید بوت لودر GRUB را در درایور اصلی نصب کنم؟

آدرس فضای موردنظر برای نصب بوت لودر GRUB را از ما می‌خواهد. منتظر می‌مانیم تا نصب سیستم‌عامل کامل شود.

پاپان نصب کالی لینوکس در VMware

به شما تبریک می‌گویم سیستم‌عامل با موفقیت نصب گردید و حال می‌توانید آن را Restart کرده تا به‌صورت اجرا شود. پس از انتخاب سیستم‌عامل و اجرا، username و password خود را وارد کنید و از سیستم‌عامل خود برای عملیات تست نفوذ استفاده کنید.

نصب VMware Tools در ماشین مجازی کالی لینوکس

این نصبی که ما انجام دادیم دیگر نیازی به نصب VMware Tools در ماشین مجازی کالی لینوکس نیست زیرا در مراحل نصب به‌صورت کامل نصب بر روی سیستم‌عامل انجام‌شده است.

آپدیت مخازن کالی لینوکس

شما با کمک آموزش قدم‌به‌قدم آپدیت مخازن کالی لینوکس تنها در سه مرحله می‌توانید به‌راحتی مخازن خود را آپدیت کنید.