زمان مطالعه : ۶ دقیقه

اینستاگرام (ویکی پدیا) یکی از بزرگ‌ترین و پرکاربردترین برنامه‌ها در جهان است و این محبوبیت باعث شده است که بسیاری از افراد سودجو سعی در حمله به صفحات دیگران داشته باشند تا بتوانند از آنها به طریق مختلف استفاده کنند. هک کردن افراد آسان نیست، اما اگر نتوانید از صفحه خود به‌درستی محافظت کنید، آنها می‌توانند از اطلاعات شما برای هک کردن صفحه استفاده کنند. خوب است بدانید اینستاگرام به‌هیچ‌عنوان به کاربران خود پیام دایرکت ارسال نمی‌کند. این را هم به خاطر بسپارید که غیر از سایت رسمی اینستاگرام که instagram.com است، از هیچ جای دیگری نسبت به ورود به پیجتان اقدام نکنید. این آموزش که به صورت متن و ویدیو برای شما آماده شده است را تا پایان مشاهده کنید تا ۹ نکته اساسی برای جلوگیری از هک پیج های اینستاگرام را یاد بگیرید.

حمله هکرها، یک موضوع شایع در دنیای مجازی کنونی شده است که نه فقط اینستاگرام، بلکه سایر شبکه های مجازی و وب سایت ها را نیز تهدید می کند. اما این که چگونه می توان از حساب اینستاگرامی خود در برابر هک شدن محافظت کنیم، سوالی است که در این مقاله قصد داریم به آن پاسخ دهیم.
متاسفانه هیچ ابزار آنتی ویروس یا آنتی هکی وجود ندارد که بتوانید برای مقابله با هکرها نصب کنید . با این حال، نکاتی هستند که میتوانید از آنها استفاده کنید تا احتمال هک شدن اکانتتان را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

آیا پیج های شخصی هک می‌شوند؟

یکی از سؤالات مهمی که توسط کاربران پرسیده می‌شود، هک شدن پیج های شخصی است. رابرت کلوبنسپیز یکی از قدیمی‌ترین کاربران اینستاگرام معتقد است تمام سایت‌هایی که نرم‌افزار هک پیج شخصی در سایت‌ها می‌گذارند فیک هستند.

هک اینستاگرام با تکنیک مهندسی اجتماعی

ازجمله راه‌های مؤثر و قوی برای هک اینستاگرام مهندسی اجتماعی است. منظور از مهندسی اجتماعی، برقراری ارتباط باهدف سوء است. مهندسی اجتماعی یکی از مخرب‌ترین روش‌های هک پیج است، چراکه زیربنای آن با اعتماد به افراد نادرست شکل می‌گیرد. شما به‌عنوان ادمین پیج هیچ‌گاه حق ندارید که اطلاعات ورودی پیجی که در دست دارید را در اختیار دیگران قرار بدهید. پس پاسخ سؤال پیج های شخصی هک می‌شوند، منفی است، اما به‌شرطی که اطلاعات در دست فرد نامطمئنی قرار نگیرد که بتواند وارد پیج شود.

دلایل هک شدن اکانت های اینستاگرام توسط هکرها چیست؟

بیشتر از یک دلیل وجود دارد که هکرها باهدف هک کردن پسورد افراد به اکانت اینستاگرام اونها ورود پیدا میکنن. برخی از این دلایل عبارت‌اند از:

  • به‌دست آوردن اطلاعات خاص (این اطلاعات رو هکرها می‌توانند از طریق ظاهر اکانت، پست‌ها یا هر جزئیات دیگه ای به‌دست بیاورند)
  • قصد ایجاد اختلال درروند پست‌های رقبای کسب‌وکار و کم کردن علاقه کاربران به آن‌ها
  • درخواست کردن پول از صاحبان اصلی اکانت برای بازیابی پسورد آن
  • برای سرگرمی و باهدف ایجاد مشکل برای کسایی که ممکنه آن‌ها رو بشناسند یا نه

علت هک شدن پیج اینستاگرام چیست؟

اصلی‌ترین علت هک شدن اینستاگرام امن نبودن پسورد پیج است. البته عوامل دیگری نیز وجود دارند که کار را برای افراد سودجو و فرصت‌طلب راحت می‌کند. روش‌ها و اقدامات معرفی‌شده در مقاله می‌تواند تا حد زیادی از هک شدن پیج شما جلوگیری نماید.

جلوگیری از هک شدن اینستاگرام

این روزها متأسفانه در نظر کاربران بخصوص ایرانی‌ها تعداد فالور بیشتر نشانه محبوبیت بیشتر است که این خود، کار هکرها رو برای هک اینستاگرام و دیگر شبکه‌های مجازی راحت‌تر می‌کند.

بدین‌صورت که کاربران برای افزایش فالوور اقدام به خریدوفروش اکانت های دیگران می‌کنند و یا برنامه‌های فالوور بگیر وجود دارند بدین‌صورت که اجازه دسترسی به اکانت را به این برنامه‌ها می‌دهد و شما با فالو کردن کاربر دیگری سکه‌های مجازی به‌دست می آورید که می‌توانید با استفاده از همین‌ها برای خود فالور بگیرید.

مشکل از انجا شروع می شود که این برنامه از شما تمام اطلاعات شخصیتان را میگیرد و از اکانت شما استفاده میکند و این خود راهی برای هک اینستاگرام است و باید بدانید که هیچ وقت نام کاربری و رمز عبورتان را به هیچ وجه کسی ندهید و در صورت بروز مشکل به سایت، Help.instagram.com مراجعه شود و یا به سایت خود اینستاگرام بروید سپس اینستاگرام از شما یک سری اطلاعات می گیرد و بعد اکانت شما را برمی گرداند.بنابراین برای جلوگیری از هک اینستاگرام، بهترین راه سری نگه اطلاعات شخصی است.

۹ نکته اساسی برای جلوگیری از هک پیج های اینستاگرام

۱- استفاده از رمز عبور قدرتمند

یکی از اصلی‌ترین راه‌های جلوگیری از هک اینستاگرام، انتخاب رمز عبور سخت و پیچیده است. از رمزهای عبور مانند ۱۲۳۴ یا alikarami استفاده نکنید. برای هکرها، یافتن این کدها مانند نوشیدن آب است. سعی کنید از کدهای پیچیده، کدهایی استفاده کنید که هم از حروف و هم از اعداد استفاده می‌کنند. استفاده از از؟،!، @ یا # در رمزهای عبور آنها را پیچیده می‌کند و هکرهای کمتری می‌توانند این رمز را دریافت کنند. شما می توانید برای انتخاب پسورد خیلی قوی مقاله ۱۳ نکته برای ساخت پسورد بسیار قوی و کاملاً تضمینی با زبان ساده که قبلا درون سایت متخصص شو قرار داده ام استفاده کنید.

استفاده از رمز عبور قدرتمند
تغییر رمز در اینستاگرام

۲- طول پسورد طولانی باشد

هنگامی که پسورد قوی برای اکانت های اینستاگرام انتخاب می کنید سعی کنید طول آن را بیشتر از ۱۲ کاراکتر در نظر بگیرید تا زمانی که هکر می خواهد با برنامه و ابزار های مختلف که در دوره های امنیت مثل دوره هکر اخلاقی CEH v11 در مورد آن ها صحبت می شود، پسورد شما را حدس بزند کار را سخت تر کنید و جلوگیری از هک پیج های اینستاگرام انجام دهید.

۳- عدم استفاده از رمز عبورهای مشابه

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که از رمز عبور یکسانی برای همه برنامه‌های خود استفاده می‌کنید، بهتر است از این امر اجتناب کنید و به‌سرعت رمزهای عبور مختلف را برای برنامه‌های تلفن خود تعیین کنید. اگر شخصی گذرواژه شمارا دارد، می‌تواند از همه برنامه‌های تلفن شما و حسابی که دارید استفاده کند. برای جلوگیری از مشکل هک شدن صفحه خود در اینستاگرام، رمز ایمیل و حساب خود را در اینستاگرام انتخاب نکنید.

۴- تغییر مداوم رمز عبور پس از چند وقت

یکی از تأثیرگذارترین راه‌ها برای جلوگیری از هک اینستاگرام این است که گذرواژه خود را به‌صورت دوره‌ای تغییر دهید. فقط با تغییر ماهانه رمز عبور می‌توانید از هک شدن حساب خود جلوگیری کنید. تغییر رمز نه تنها برای اینستاگرام بلکه برای بسیاری از برنامه‌ها یا حتی کارت‌های بانکی نیز استفاده می‌شود.

۵- وارد کردن شماره تلفن و ایمیل درست و مطمئن

حتما در اکانت خود از ایمیل و شماره تلفن معتبر خود استفاده کنید زیرا هنگامی که اکانت شما از دسترس خارج می شود با کمک شماره تلفن و ایمیل درست و مطمعن می توانید اکانت خود را بازگردانی کرده کنید.

بازیابی اکانت هک شده با شماره تلفن و ایمیل درست و مطمئن

آگه به اکانت اینستاگرامتون نمی‌توانید دسترسی پیدا کنید به‌این‌علت که پسوردتان توسط یک هکر تغییر پیداکرده، روی My login info isn’t working (اطلاعات ورود به سیستم من کار نمی‌کند) کلیک کنید، و بعد آدرس ایمیل یا شماره تلفنی که به اکانتتون مربوط می شه یا هر موردی رو که موقع Sign up استفاده کردید را وارد کنید.

وارد کردن شماره تلفن و ایمیل درست و مطمعن
دریافت ایمیل کد تایید از اینستاگرام

۶- فعال کردن تایید دو مرحله ای

یکی از بهترین کارهایی که اینستاگرام می‌تواند برای جلوگیری از هک شدن افراد دیگر انجام دهد تأیید صحت دو مرحله‌ای است.
احراز هویت دو مرحله‌ای امنیت صفحه شمارا دو برابر می‌کند و هک توسط هکرها را بسیار سخت یا حتی غیرممکن می‌کند.
نحوه فعال‌سازی کد ورود دو مرحله‌ای به شرح زیر است:

  • وارد تنظیمات اینستاگرام شوید.
  • گزینه security را انتخاب کنید.
  • سپس برروی گزینه Two-Factor Authentication کلیک کنید.
  • بعد از ضربه زدن برروی Get Started، صفحه جدیدی باز می‌شود.
  • گزینه Text Message را انتخاب کرده و شماره همراه را وارد کنید تا یک کد برای شما پیامک شود.
  • زمان ورود هکر به صفحه باید علاوه بر ایمیل و کلمه عبور این کد را نیز وارد کند.
فعال کردن تایید دو مرحله ای
فعال کردن تایید دو مرحله ای

۷- دانلود نرم افزار اینستاگرام از جاهای معتبر

امروز نرم‌افزارهای شبکه اجتماعی مثل اینستاگرام دارای طرفدارهای بسیاری است به همین دلیل خیلی از هکرها علاقه‌مند هستند با کمک این نرم‌افزارها دسترسی بر روی تلفن‌های همراه و دستگاه‌های مختلف داشته باشند، به همین دلیل این فایل‌ها یک فایل‌های مخربی را لحاظ می‌کنند که پس از دانلود یا اجرای آن‌ها در دستگاه شما دسترسی برای آن‌ها ایجاد شود و بتوانند به اهدافی که دارند برسند پس همیشه سعی کنید نرم‌افزارهای خود را از سایت و برنامه‌های معتبر دانلود کنید.

۸- باز نکردن لینک های مشکوک (لینک ریست پسورد اینستاگرام)

اگر از طریق اینستاگرام خود ایمیلی دریافت کردید و خواستار بازنشانی رمز عبور بودید، اما خودتان این درخواست را ارسال نکردید، حتماً با پشتیبانی اینستاگرام خود تماس بگیرید. برای تماس با اینستاگرام، باید روی نماد سه‌نقطه در برنامه اینستاگرام کلیک کنید و دکمه report a problem را فشار دهید. سپس spam یا abuse را انتخاب کنید. خیلی از این درخواست ها از طریق ایمیل فیک برای شما ارسال می شود تا هکر ها بتوانند در صفحات جعلی ساخته شده پسورد فعلی اکانت اینستاگرام شما را به دست آوردند.

۹- محدود کردن دسترسی اپلیکیشن های نامطمئن

در برخی موارد، برنامه‌هایی که روی دستگاه خود نصب می‌کنیم از ما می‌خواهند اجازه دسترسی به‌حساب اینستاگرام را بدهیم. اگر این برنامه را از سایت معتبری دریافت کرده‌اید، می‌توانید به آن اجازه دهید. اما اگر منبع پذیرایی را نمی‌دانید یا به منبع دانلود برنامه مشکوک هستید، نباید به‌راحتی این اجازه را به آنها بدهید.