زمان مطالعه : ۶ دقیقه

به‌احتمال‌زیاد شما هم تابه‌حال واژه هک به گوشتان خورده است. اگر شما قصد ورود به این حوزه را داشته باشید حتماً برای شما هم این سؤال پیش‌آمده که بهترین سیستم‌عامل‌های هک و تست نفوذ کدام هستند؟ یا اصلاً چند نمونه هک داریم و هک اخلاقی چیست؟

بزارید در ابتدا کمی با واژه هک و هکر آشنا شویم، اگر بخواهیم هک و هکر را در یک جمله خلاصه کنیم مطمئناً به تعریف خوبی نمی‌رسیم چراکه قصد هکرها می‌تواند متفاوت باشد از همین رو هم شما می‌توانید شاهد انواع زیادی تعریف باشید. اما در کل هکر به فردی می‌گویند که بدون دسترسی قانونی وارد محیط مجازی می‌شود، که این وارد شدن اهداف خودش را به همراه دارد.

اما برای اینکه یک هکر بتواند به بهترین شکل هک کند و هک را در بهترین زمان و روش ممکن ارائه کند، نیاز دارد که از سیستم‌عامل‌هایی غیر از ویندوز استفاده کند. اما سؤال اصلی اینجاست که بهترین سیستم‌عامل‌های هک و تست نفوذ کدام موارد هستند؟ با ما همراه باشید تا به این سؤال پاسخ بدیم.

شاید شما فکر کنید که می‌توانید با سیستم‌عامل‌های رایج شروع به هک و یا تست نفوذ شبکه کنید. اما باید به شما گفت سیستم‌عامل‌هایی مانند ویندوز بسیار محدود هستند و شما نمی‌توانید به خوبی از پس این کار بربیایید. شما برای اینکه بتوانید یک هکر حرفه‌ای شوید، لازم است که سیستم‌عامل‌ها و ابزارهای هک را به خوبی بشناسید و در مورد نحوه‌ی کار با آن‌ها اطلاعات کسب کنید، تا بتوانید یک هکر حرفه‌ای شوید.

کار با بهترین سیستم‌عامل‌های هک و تست نفوذ
هکر اخلاقی

بهترین سیستم‌عامل‌های هک و تست نفوذ

هکرها برای رسیدن به خواسته‌هایشان از ابزارهای مختلف و گوناگونی کمک می‌گیرند. هکرها با استفاده از این ابزارها می‌توانند سرعت عمل و دقت بالاتر را تجربه نمایند. به‌علاوه می‌توان گفت که در بین این سیستم‌عامل‌ها این امکانات را در کنار یکدیگر جمع‌آوری می‌کنند. شما می‌توان از این سیستم‌عامل‌ها به‌عنوان وسیله‌ای تحت عنوان سیستم‌عامل هک، سیستم‌عامل تست نفوذ، سیستم‌عامل امنیتی و…. یادکرد. لازم است بدانید که امکانات این سیستم‌عامل‌ها تنها برای هک و امنیت نمی‌باشد. این سیستم‌عامل ها می‌توانند بعضی از امکانات را در سطح کرنل در اختیار هکرها قرار بدهند. با ما همراه باشید تا شمارا با بهترین سیستم‌عامل‌های هک و تست نفوذ آشنا کنیم.

بهترین سیستم عامل های هک و تست نفوذ
بهترین سیستم‌عامل‌های هک و تست نفوذ

کالی لینوکس (Kali Linux)

اگر شما کمی در این حوزه اطلاعات داشته باشید این مورد را می‌دانید که سیستم‌عامل کالی لینوکس یک سیستم‌عامل open Source و متن‌باز می‌باشد (این موضوع یعنی اینکه شما می‌توانید کدهای نوشته‌شده در این برنامه را ببیند و آن‌ها را تغییر دهید این موضوع روی امنیت این سیستم‌عامل هم تأثیر زیادی می‌گذارد، تنها کافی است برنامه‌نویس تجربه کافی در این حوزه را داشته باشد تا بتواند تغییرات موردنیاز خودش را اعمال کند) ازاین‌رو این سیستم‌عامل توانسته علاوه برداشتن امنیت بالا محبوبیت خوبی را پیدا کند.

(کالی لینوکس) یک نسخه‌ی تغییریافته یا به‌اصطلاح Customize شده از لینوکس می‌باشد. خوب است که بدانید اول نسخه از لینوکس (۱.۰.۰) در ۱۳ مارس ۲۰۱۳ منتشر شد و هم‌اکنون آخرین نسخه آن در سال ۲۰۲۱ منتشر شد. سیستم‌عامل لینوکس در هک و برنامه‌نویسی می‌تواند حرف اول را بزند. همچنین برای تست نفوذ در سایت‌ها یا سیستم‌عامل‌های مختلف بسیار کارآمد است.

شما می‌توانید در این سیستم‌عامل شاهد ابزارهایی برای Sniffing، Spoofing، شکستن رمز عبور، مهندسی معکوس، گزارش‌گیری، هک سخت‌افزار و … را باشید و از آن‌ها استفاده نمایید. وب‌سایت رسمی این سیستم‌عامل kali.org می‌باشد.
کالی لینوکس به دلیل داشتن امکانات زیاد و متن‌باز بودن آن می‌تواند بهترین سیستم‌عامل‌های هک و تست نفوذ باشد.

محیط کالی لینوکس Kali Linux 2021
محیط کالی لینوکس Kali Linux 2021

بک باکس لینوکس (Back box Linux)

بعد از کالی لینوکس می‌توان به سراغ Back box Linux رفت که دومین سیستم‌عامل محبوب و برتر برای هکرهاست. که آخرین نسخه آن Back box Linux 7 هست. این سیستم‌عامل هم یکی دیگر از نسخه‌های لینوکس می‌باشد که به دلیل متن‌باز بودن لینوکس تغییریافته، همچنین این برنامه دارای ابزارهای زیادی برای هک کردن دارا می‌باشد.
اگر شما جزء افرادی هستید که می‌خواهید خودتان تست‌های مربوط به نفوذ یا ارزیابی امنیتی را انجام بدهید سیستم‌عامل Backbox Linux مناسب شماست. این نسخه از لینوکس که دارای نرم‌افزارهای استاندارد بسیار خوبی است می‌تواند برای هکرها بسیار مناسب باشد.
در کل در مورد این سیستم‌عامل می‌توان گفت یک سیستم‌عامل استاندارد، ساده و کم‌حجم که مخازن نرم‌افزاری مربوط به خود را نیز دارا می‌باشد و همچنین سایت رسمی آن نیز backbox.org می‌باشد.

بک باکس لینوکس (Back box Linux)
بک باکس لینوکس (Back box Linux)

دی‌ای اِف یا دفت (DEFT)

سیستم‌عامل DEFT هم یکی دیگر از سیستم‌عامل‌هایی است که توسط لینوکس نوشته‌شده است. این سیستم‌عامل بر اساس لوبونتو (Lubuntu) و اوبونتو دسکتاپ (Ubuntu Desktop) تهیه‌شده است. ازاین‌رو این برنامه توانسته صاحب بهترین برنامه‌های متن‌باز و رایگان اختصاصی برای واکنش‌های سریع، هوش سایبری و همچنین متخصصان عیب‌یابی کامپیوتری مورداستفاده قرار گیرد. این سیستم‌عامل بیشتر برای مقاصد نظامی، اجرای قانون، اهداف امنیتی و ممیزهای IT مورداستفاده قرار بگیرند.


شما می‌توانید در این سیستم‌عامل شاهد ابزار های خاص باشید که می‌توان از آن‌ها برای موارد مختلف نیز می باشد. این ابزارها شامل: بازیابی رمز عبور، ابزارهای قانونی شبکه و موارد بسیار دیگر استفاده نمود. اگر شما نیاز دارید که بدانید لیست کامل این پکیج‌ها شامل کدام موارد هستند می‌توانید به سایت رسمی سیستم‌عامل DEFT در deftlinux.net مراجعه کنید.

دی ای اِف یا دفت DEFT

سایبورگ (Cyborg)

اگر بخواهیم به زیباترین و درعین‌حال قدرتمندترین و زیباترین نسخه‌های توزیع‌شده لینوکس اشاره‌کنیم، که می‌تواند بهترین سیستم‌عامل‌های هک و تست نفوذ باشد، می‌توانیم از سایبورگ Cyborg نام ببریم. این سیستم‌عامل دارای ابزارهایی می‌باشد که برای هکرهای قانونمند و به‌اصطلاح هکرهای کلاه‌سفید یا کارشناسان سایبری بسیار کاربردی است. این سیستم‌عامل دارای ۷۹۹ ابزار اختصاصی می‌باشد.
این سیستم‌عامل دارای رابط کاربری و گرافیکی خوبی می‌باشد و طرز کار با آن بسیار آسان‌تر است.

سایبرگ Cyborg
سایبرگ Cyborg
سایبرگ Cyborg
سایبرگ Cyborg

سیستم‌عامل (Parrot)

سیستم‌عامل Parrot OS یک پلتفرم برای هک می‌باشد. این پلتفرم یک ویرایشگر آسان برای توسعه دادن نرم‌افزار دارا می‌باشد. شما با استفاده از این سیستم‌عامل می‌توانید به‌صورت خصوصی و ایمن در وب بگردید. هکرهای اخلاقی می‌توانند با استفاده از سیستم‌عامل Parrot برای ارزیابی آسیب‌پذیری، جرم یابی کامپیوتری، تست نفوذ و موارد دیگر استفاده نمایند.

این سیستم‌عامل دارای این امکانات نیز می‌باشد

  • این پلتفرم دارای حجم کمی می‌باشد و با منابع محدود می‌توانید آن را اجرا کنید.
  • به دلیل open Source بودن این پلتفرم شما امکان ویرایش منبع کدها رادارید.
  • این پلتفرم دارای پشتیبانی می‌باشد و می‌توانند در امنیت سایبری به شما کمک دهنده نیز باشند. این موضوع برای هک اخلاقی بسیار مناسب است.
  • دارای اشتراک‌گذاری این سیستم‌عامل با دیگر افراد
  • این سیستم‌عامل زیرساخت را با CND اختصاصی (شبکه توزیع محتوا) توزیع کرده است.
سیستم عامل Parrot

سیستم‌عامل (Black Arch)

سیستم‌عامل Black Arch یک پلتفرم رایگان می‌باشد که مبتنی بر لینوکس نوشته‌شده است. این سیستم‌عامل می‌تواند طیف گسترده‌ای از ابزارها را برای تلفن همراه، شبکه، اتوماسیون و… ارائه کند. این پلتفرم یک سیستم‌عامل باز می‌باشد که بیشتر برای محققان امنیتی و هک اخلاقی تهیه‌شده است. شما می‌توانید این سیستم‌عامل را به‌صورت جدا و یا حتی گروهی استفاده نمایید.

سیستم‌عامل Black Arch دارای این امکانات می‌باشد

  • ISO زنده یا همان سازمان بین‌المللی استاندارد را با چندین مدیر پنجره ارائه می‌دهد.
  • شما می‌توانید این سیستم‌عامل را محدود کنید و آن را اجرا نمایید.
  • پشتیبانی از چند معماری
سیستم عامل Black Arch

هک اخلاقی چیست؟

حالا که با بهترین سیستم‌عامل‌های هک و تست نفوذ آشنا شدید وقت آن رسیده که به معنای هکر اخلاقی نیز پی ببریم. هک اخلاقی یا Ethical Hacking را می‌توان شامل شناسایی نمودن نقاط ضعف در سیستم‌ها یا شبکه‌های رایانه‌ای دانست. این نقاط ضعف می‌توانند باعث سو استفاده و آسیب‌پذیر سیستم شوند. شما در هک اخلاقی می‌توانید این نقاط ضعف را به کمک سیستم عامل‌ها پیدا کنید و بعدازآن، برطرف کنید. هکرهای اخلاقی با استفاده از شناسایی تهدیدات می‌توانند به افزایش امنیت دستگاه شما کمک نمایند.

تاریخچه‌ی هک طولانی و بخشی از کامپیوتر می‌باشد و می‌توان آن را مربوط به ۵ دهه پیش دانست. هک کردن و هکینگ یک حوزه بسیار گسترده است که می‌تواند طیف بزرگی از وظایف را پوشش دهد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید اصطلاح هک در سال ۱۹۶۰ در MIT به وجود آمد. هک را می‌توان به‌عنوان یک فرایند دانست که برای مکان‌یابی تمام نقاط ضعف احتمالی موجود در یک سیستم یا شبکه کامپیوتری دانست که درنهایت باعث نفوذ به سیستم می‌شود.

اگر هم بخواهیم به‌صورت کاملاً ساده بیان کنیم می‌توانیم این‌گونه بیان کرد که هک یک فعالیت غیرمجاز (در هک اخلاقی مجاز) می‌باشد که قصد آن دسترسی به یک سیستم یا شبکه کامپیوتری، جهت آسیب رساندن به آن و یا جلوگیری از عملکرد عادی آن است. این هک بیشتر به‌منظور سرقت اطلاعات حساس موجود در سیستم‌های محاسباتی می‌باشد.