زمان مطالعه : ۲ دقیقه

کرنل لینوکس یکی از قدرتمندترین کرنل‌هایی است که امروزه باعث شده به دلیل open Source بودنش توزیع‌های زیادی از آن ارائه شود به همین دلیل به‌روزرسانی آن‌یکی از مهم‌ترین نکاتی است که در حوزه‌های امنیت ما باید رعایت کنیم. در این آموزش که به‌صورت یک ویدیو رایگان آپدیت توزیع‌های مختلف لینوکس را به شما آموزش می‌دهیم ما از دو توزیع معروف لینوکس به نام‌های اوبونتو و کالی لینوکس استفاده می‌کنیم که در دوره‌های هکر اخلاقی CEH v11 و لینوکس اسنشیالز  (Linux Essentials) به‌صورت کاملاً تخصصی و از پایه با آن‌ها کارکردیم که پیشنهاد می‌کنم بعد از مطالعه و مشاهده این آموزش ویدیوهای آن‌ها را نگاه کرده و در صورت علاقه‌مندی در آن‌ها ثبت‌نام کرده و به‌صورت اصولی آموزش‌ها را فرابگیرید.

روش‌های آپدیت توزیع‌های مختلف لینوکس

به‌صورت کلی به دو صورت می‌توان توزیع‌های لینوکس را به‌روزرسانی کرد.

  • آپدیت توزیع لینوکس با استفاده از دستورات ترمینال
  • آپدیت توزیع لینوکس با استفاده از رابط کاربری گرافیکی و محیط گرافیکال
آپدیت گرافیکی توزیع‌های مختلف لینوکس

پیشنهاد من به شما این است که مثل تمام متخصصان حوزه شبکه و لینوکس از ابتدا یاد بگیرید که به چه صورت می‌توان با دستورات لینوکس کارکرد زیرا زمانی که شما دستورات لینوکس را بدانید همان‌طور که در ویدیو مشاهده می‌کنید، می‌توانید با دیگر توزیع‌های لینوکس به‌راحتی کارکنید حتی اگر گرافیکی وجود نداشته باشد. ما هم در این آموزش از محیط گرافیکی برای آپدیت توزیع‌های مختلف لینوکس (Ubuntu، کالی لینوکس) استفاده نکردیم و هر دو توزیع لینوکس را به‌صورت گرافیکی به‌روزرسانی کرده‌ایم.

چگونه توزیع‌های لینوکس را بروز رسانی کنیم؟

آپدیت توزیع‌های لینوکس خیلی ساده‌اند تنها کافی است طبق آموزشی که در ویدیو خدمتتان داده‌ایم و به‌صورت دقیق‌تر در لینوکس اسنشیالز  (Linux Essentials) لینوکس را برای شما به‌صورت دقیق توضیح می‌دهیم ترمینال از Taskbar یا کلید ترکیبی Ctrl+Alt+T را بازکرده و سپس دستور زیر را وارد کنید.

sudo apt-get update

آپدیت ترمینالی توزیع‌های مختلف لینوکس

با واردکردن این دستور مخازن آپدیت می‌شود و آپدیت‌های دریافت شده برای سیستم‌عامل به‌روز می‌شود و پس‌ازآن با کمک دستورات زیر تمام پکیج‌های موردنیاز برنامه‌ها نیز در کنار آپدیت‌های خود لینوکس و سیستم‌عامل قرار می‌گیرد و توزیع لینوکس شما به‌صورت کامل به‌روز می‌شود.

نکاتی که باید به آن‌ها توجه کرد

  • ممکن است به دلیل تحریم‌هایی که برای کشور عزیزمان ایران قرار داده‌اند آپدیت‌ها به‌درستی دریافت نشود به همین دلیل می‌توانید از پروکسی با VPN برای آپدیت توزیع‌های لینوکس خود استفاده کنید.
  • ممکن است زمان به‌روزرسانی طولانی‌تر شود به همین دلیل صبور باشید تا پایان آپدیت و بتوانید تمام پکیج‌ها را دریافت و نصب کنید.

امیدوارم آموزش تصویری آپدیت توزیع‌های مختلف لینوکس (Ubuntu، کالی لینوکس) برای شما کاربردی باشد حتماً متخصص شو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.