زمان مطالعه : ۳ دقیقه

ساخت پسورد یا رمز عبور قوی موضوعی است که امروز قصد دارم در این مقاله امنیت، موردبررسی قرار دهم. زمانی که صحبت از رمز عبور یا پسورد قوی می‌شود، عموماً اشخاص باید از حداقل ۱۴ کاراکتر، حروف بزرگ و کوچک، اعداد، علامت‌های درون کیبورد، جهت ساخت پسورد استفاده نمایند که غیرقابل حدس زدن و تلفظ باشد. اما غالباً پسوردهایی که استفاده می‌شود برای به خاطر ماندن در حافظه و … بسیار ساده در نظر گرفته می‌شود.

هکرها علاقه‌مند به پسوردهای ساده هستند زیرا هکر با استفاده از تکنیک‌های پسورد لیست و brute force، زمانی که می‌خواهد به یک سایت، سیستم یا شبکه نفوذ کند اگر پسورد کاربری با بالاترین دسترسی را داشته باشد می‌تواند به راحتی هدف خود برسد. پس شما باید همیشه یک پسورد قوی برای سیستم، سایت و … خود استفاده کنید. مدیران و متخصصان امنیت و شبکه وظیفه‌دارند که آموزش‌های لازم برای انتخاب یک پسورد مناسب را به کاربران شبکه خود دهند.

تأکید بر ضرورت یک پسورد قوی برای همه عزیزان کاملاً واضح است.حال به سراغ ارائه راهکارهایی برای ساخت پسورد یا رمز عبوری قوی می‌رویم که پیشنهاد می‌کنم  حتماً از این راهکارها برای ساخت پسوردهایی غیرقابل نفوذ و دست‌نیافتنی استفاده کنید.

مقایسه مدت زمان هک پسورد قوی و ضعیف

ساخت پسورد بسیار قوی

بایدها و نبایدهایی در ساخت پسورد وجود دارد که شما برای اینکه یک پسورد قوی برای خود انتخاب کنید باید آن ها را رعایت کنید .
که این باید ها و نباید ها به اختصار عبارت‌اند از:

عمومی تر ها

 1. حداقل رمز عبور باید حداقل ۱۴ کاراکتر باشد.
 2. نباید اطلاعات عمومی خود و سازمانتان مثل نام کاربری، شرکت، همسر، فرزند، تاریخ تولد و … درون آن باشد.
 3. هر کلمه‌ای که بتوان به راحتی یا باکمی فکر کردن آن را حدس زد درون آن نباشد.
 4. از پسورد با رمز عبورهایی که درگذشته استفاده می‌کردید کاملاً متفاوت باشد.
 5. شامل کاراکترهای عددی، حروف بزرگ و کوچک و علامت‌ها یا کاراکترهای خاص باشد.
 6. استفاده از فاصله (همان دکمه بزرگ کیبرد)
 7. پسوردهای مهم و حساس خود را به هیچ‌کس نگویید.
 8. سعی کنید برای هر اکانت خود درجاهای مختلف پسوردهای متفاوتی را انتخاب کنید.
 9. پسورد و رمز عبورهای طولانی انتخاب کنید اما تا حدی که بتوانید به‌سرعت آن‌ها را به یادآورید و در دسترس شما باشد.
 10. در بازه‌های زمانی متغیر سعی کنید پسوردهای خود را تغییر دهید و یک پسورد ثابت را برای اکانت های حساس خود انتخاب نکنید.

تخصصی تر ها :

 1. گر می‌توانید امکان استفاده از دو مرحله احراز هویت را برای شبکه، سایت، برنامه تحت وب و … خود پیاده‌سازی کنید تا بتوانید از ایمیل یا شماره تلفن همراه خود نیز استفاده کنید.
 2. از یک عبارت به‌عنوان عبارت کلیدی که در ذهنتان است استفاده کنید و با راهکارهای بالا و خلاقیت خود آن را تغییر دهید برای مثال من یک طراح سایت هستم را می‌توان به این صورت!@m Web De$!gner به یک پسورد قوی تبدیل کرد.
 3. اگر تعداد پسوردهای شما بسیار بالا است و نیاز به ابزاری برای مدیریت آن‌ها دارید می‌توانید از برنامه‌ها و نرم‌افزار قابل‌اعتماد که به اینترنت نیازی ندارند نیز استفاده کنید و پسوردها را در آن‌ها ذخیره کنید. مقاله آموزش تصویری کار با LastPass | مدیریت حرفه ای و افزایش امنیت پسورد‌ها می تواند در این زمینه شما را یاری کنید.
 4. برای انتخاب پسورد بسیار قوی می توانید از یک سری سایت‌های تولید پسورد جدید به‌صورت رندم استفاده کنید.

ممنونم که مقاله را تا انتها مطالعه کردید و سعی کردم با زبانی ساده و کاملاً خلاصه بهترین راهکارها و ایده‌ها را برای ساخت پسورد یا رمز عبور بسیار قوی خدمت تون عرض کنم.
اگر شما نیز راهکار یا ایده دیگری دارید حتماً در زیر این مقاله به‌صورت نظر یادداشت کنید تا ما و دیگر دوستان نیز از آن استفاده کنیم.

مقایسه مدت زمان هک پسورد قوی و ضعیف توسط هکر

یک ویدیو خیلی ساده ضبط کردم برای مشاهده اهمیت پسورد که در اینستاگرام، یوتیوب و دیگر شبکه های اجتماعی که پیشنهاد می کنم شما هم نگاه کنید تا با دید خوب پسوردی را برای حساب های کاربری خود انتخاب کنید تا مدت زمان بیشتری طول بکشد تا افراد آن را شناسایی کنند.