زمان مطالعه : ۶ دقیقه

ما در عصری زندگی می‌کنیم که در آن اتصال و ارتباط بیش از هر زمان دیگری برقرار است. تداوم کسب‌وکار و بسیاری از خدمات ضروری به برقراری بدون وقفه این ارتباطات وابسته‌اند.

امنیت سایبری اکنون برای کسب‌وکارها و مؤسساتی که خدمات ضروری ارائه می‌دهند، به یک اولویت تبدیل شده است. با این حال، تهدید یک حمله سایبری بزرگ که سیستم‌های ارتباطی حیاتی را از کار بیاندازد، همچنان برجسته است.

هر ۳۹ ثانیه، یک کامپیوتر با دسترسی به اینترنت توسط هکرها مورد حمله قرار می‌گیرد. این بدان معناست که ما تقریباً به طور مداوم با تهدیدات سایبری روبرو هستیم.

مهم‌ترین گام برای پیشی گرفتن از بازیگران تهدیدات سایبری، آگاهی و حفظ هوشیاری مداوم در برابر تهدیدات نوظهور است. با این حال، چشم‌انداز تهدیدات سایبری سیال و پویا است و نیاز به نظارت مستمر دارد.

نقشه‌های تهدیدات سایبری به ما این امکان را می‌دهند تا این تهدیدات را در زمان ظهورشان به صورت بصری درک کنیم، منشأ آنها را ردیابی کنیم، اهداف آنها را مشاهده کنیم و تکنیک‌های آنها را درک کنیم.

اما نقشه‌های تهدیدات سایبری به تنهایی پاسخگو نیستند. آنها از نظر زمینه محدود هستند و باید با داده‌های تاریخی و ابزارهای امنیتی پیشرفته ترکیب شوند تا از تهدیدات سایبری محافظت کنند.

در این مقاله، ما در مورد چگونگی استفاده از نقشه‌های زنده تهدیدات سایبری به عنوان ابزارهای هوش تهدیدات سایبری بحث می‌کنیم. همچنین ۸ نقشه تهدیدات سایبری را بررسی می‌کنیم که می‌توانند به عنوان پنجره‌ای به چشم‌انداز تهدیدات جهانی عمل کنند.

درک ارزش نقشه‌های تهدیدات سایبری

یک تصویر بیش از صد کلمه حرف می‌زند.

بپذیریم که تصاویر گرافیکی خیره کننده از رویدادهای لحظه‌ای (یا تقریباً لحظه‌ای) می‌توانند مسحورکننده باشند (به شرطی که به خوبی طراحی شده باشند!). این بخشی از جذابیت نقشه‌های تهدیدات سایبری است.

تماشای یک انیمیشن پویا از کره زمین با نقاط و خطوط رنگی که مکان‌هایی را نشان می‌دهد که ممکن است در آن‌ها یک حمله سایبری یا تهدید در حال انجام باشد، الهام‌بخش است. این را با کسپرسکی امتحان کنید – یکی از محبوب‌ترین نقشه‌های تهدیدات سایبری که در ادامه با جزئیات بیشتر مورد بحث قرار می‌گیرد.

مزایای نقشه‌های تهدیدات سایبری

نقشه‌های تهدیدات سایبری، که همچنین به عنوان نقشه‌های حملات سایبری شناخته می‌شوند، نمایشگرهای بصری لحظه‌ای از حملات سایبری در سراسر جهان هستند.

استفاده از نقشه‌های تهدیدات می‌تواند چندین مزیت تاکتیکی داشته باشد و اگر بدانید در این نقشه‌ها به دنبال چه چیزی باشید، ممکن است بینش ارزشمندی نسبت به چشم‌انداز تهدید خود به دست آورید.

  • درک چشم‌انداز تهدید جهانی: نقشه‌های تهدیدات سایبری تقریباً مانند نقشه‌های هک لحظه‌ای هستند! آن‌ها به شما نمایشی کلی از تهدیدات سایبری فعال و در حال ظهور در سراسر جهان ارائه می‌دهند. این نقشه‌ها به سازمان‌ها کمک می‌کنند تا زمینه گسترده‌تری از حملات را درک کنند. این تصاویر به تیم‌های امنیتی کمک می‌کند تا به سرعت شدت یا فرکانس رویدادها را در چشم‌انداز تهدید در حال تکامل درک کنند، بدون اینکه نیاز به بررسی حجم زیادی از داده باشد و امکان می‌دهد در صورت لزوم به سرعت واکنش نشان دهند. این برای رسیدگی به آسیب‌پذیری‌های روز صفر و شناسایی ظهور تکنیک‌های حمله جدید حیاتی است.
  • شناسایی الگوهای حمله سایبری فعلی: یک تصویر فوری از حملات لحظه‌ای یا تقریباً لحظه‌ای به تیم‌های امنیتی کمک می‌کند تا الگوهای حمله‌ای را که ممکن است از لاگ‌های شبکه خودشان بلافاصله قابل مشاهده نباشد، مشاهده کنند. تجزیه و تحلیل داده‌ها ممکن است الگوهایی را نشان دهد که بر تاکتیک‌ها، تکنیک‌ها و رویه‌های (TTP) مورد استفاده توسط بازیگران تهدید در حال حاضر، نور می‌اندازد. این بینش‌هایی به تیم‌های امنیتی در مورد انواع حملاتی که مناطق، صنایع یا فناوری‌های خاصی را هدف قرار می‌دهند، ارائه می‌دهد و امکان پیش‌بینی دقیق‌تر تهدیدات آینده را فراهم می‌کند.
  • بالا بردن آگاهی و همکاری برای هوش تهدید: یکی از مزایای جانبی نقشه‌های تهدیدات سایبری این است که می‌تواند آگاهی امنیت سایبری را بالا ببرد و بر اهمیت و فوریت محافظت پیشگیرانه در برابر تهدیدات سایبری تأکید کند. نقشه‌های تهدید همچنین به عنوان یک ابزار آموزشی عالی عمل می‌کنند زیرا نمایش بصری یک موضوع پیچیده را قابل دسترس‌تر و قابل ارتباط‌تر می‌کند. به اشتراک گذاشتن هوش تهدید میان تیم‌های امنیتی و گروه‌های گسترده امنیت سایبری برای شروع گفتگو در مورد تهدیدات نوظهور در جامعه و تبادل دانش نحوه برخورد با آنها آسان است. این می‌تواند به واکنش جمعی و همکاری برای تقویت اقدامات امنیتی کمک کند.

استفاده موثر از نقشه‌های تهدیدات سایبری

در اینجا نکات عملی در مورد نحوه استفاده حداکثری از این نقشه‌ها و تفسیر دقیق داده‌های آن‌ها ارائه شده است:

  • به طور مرتب نقشه‌های تهدیدات سایبری را برای اطلاع از به‌روزترین چشم‌انداز تهدید بررسی کنید. می‌توانید هشدارها یا اعلان‌های خودکار برای دریافت به‌روزرسانی درباره تهدیدات در حال ظهور یا جاری تنظیم کنید.
  • برای کسب اطلاعات عمیق‌تر در مورد چگونگی وقوع حملات خاص، شاخص‌های حمله یا نام‌های بدافزار را بررسی کنید.
  • داده‌های نقشه تهدید را با لاگ‌های امنیتی داخلی سازمان و گزارش‌های رویداد مقایسه کنید – همپوشانی بین داده‌های تهدید و رویدادهای داخلی ممکن است آسیب‌پذیری‌های بالقوه را نشان دهد.
  • تهدیدات موجود در صنعت، منطقه یا مجموعه فناوری‌های مشابه خود را شناسایی کنید و از این اطلاعات برای اولویت‌بندی استراتژی دفاعی خود در برابر آن‌ها استفاده کنید.
  • داده‌های نقشه تهدید را با سایر منابع هوش تهدید، مانند گزارش‌های صنعتی و فیدهای تهدید منبع باز، ترکیب کنید تا برای تصمیم‌گیری بهتر درک جامع‌تری از چشم‌انداز تهدید به دست آورید.
  • تیم امنیتی خود را در مورد انواع بردارهای حمله و تاکتیک‌هایی که در نقشه‌های تهدید به تصویر کشیده شده است، آموزش دهید.
  • نقشه‌های تهدید یک منبع ارزشمند برای هوش تهدید هستند، اما اگر به دنبال اطلاعات حمله در حال ظهور هستید، بولتن امنیتی حیاتی RedLegg را نیز بررسی کنید.

بهترین نقشه‌های تهدیدات سایبری

ما ۸ مورد از بهترین نقشه‌های تهدیدات سایبری را که می‌توانید برای گسترش زرادخانه هوش تهدید خود استفاده کنید، گردآوری کرده‌ایم.

نقشه تهدیدات سایبری کسپرسکیKaspersky’s Cyberthreat Map)

نقشه تهدیدات سایبری کسپرسکی با استفاده از یک نمایش تعاملی روی نقشه جهان، نمای کلی از تهدیدات فعلی از جمله بدافزار و فیشینگ ارائه می دهد.

از نظر تصاویر و نمایش‌های تعاملی، مقام اول به «نقشه بلادرنگ تهدیدات سایبری» کسپرسکی تعلق می‌گیرد – که همراه با چرخش و بزرگ‌نمایی جهانی است.

حملاتی که در نقشه کسپرسکی نشان داده می‌شوند، از اسکن‌های بر اساس تقاضا و دسترسی دائمی، و همچنین تشخیص‌های وب و ایمیل گرفته شده‌اند. اما به طور دقیق مشخص نیست که نمایش بلادرنگ آن چقدر واقعا لحظه‌ای است.

نقشه تهدیدات سایبری کسپرسکی ( Kaspersky’s Cyberthreat Map)

نقشه‌های حملات سایبری سونیک‌والSonicWall Cyber Attack Maps)

نقشه‌های حملات سایبری سونیک‌وال به‌روزرسانی‌های لحظه‌ای در مورد حملات سایبری را ارائه می‌دهد. این پلتفرم به کاربران در درک بهتر روندهای امنیت سایبری کمک می‌کند.

نقشه‌های حملات سایبری سونیک‌وال ( SonicWall Cyber Attack Maps)

نقشه حملات سایبری نرس (Norse Attack Map)

نقشه حملات نرس نگاهی اجمالی به حملات جهانی بر روی یک نقشه تعاملی ساده ارائه می دهد. این نقشه انواع مختلفی از تهدیدات را در بر می گیرد.

نقشه حملات سایبری نرس (Norse Attack Map)

نقشه حملات دیجیتال (DigitalAttack Map)

نقشه حملات دیجیتال، که توسط شرکت Arbor Networks توسعه یافته است، به کاربران امکان می‌دهد تا انواع مختلف حملات سایبری را به صورت لحظه‌ای (real-time) نظارت کنند. این نقشه تعاملی، حملات DDoS و سایر تهدیدات را در مقیاس جهانی به نمایش می‌گذارد.

نقشه حملات دیجیتال (DigitalAttack Map)

نقشه تهدیدات سایبری فورتینت (Fortinet Threat Map)

نقشه تهدیدات سایبری فورتینت با استفاده از داده‌های شبکه جهانی، تهدیدات و حملات فعلی را نمایش می‌دهد. این نقشه بینش ارزشمندی را برای متخصصان امنیت سایبری فراهم می‌کند.

نقشه تهدیدات سایبری فورتینت (Fortinet Threat Map)

نقشه تهدیدات سایبری تالوسِ سیسکو ( Cisco Talos Threat Map)

نقشه تهدیدات سیسکو تالوس، نمای کلی از تهدیدات و حملات جاری در سطح جهان را ارائه می دهد. این نقشه توسط شرکت مشهور سیسکو ارائه شده است.

نقشه تهدیدات سایبری تالوسِ سیسکو ( Cisco Talos Threat Map)

نقشه زنده تهدیدات سایبری بیت‌دیفندر (Bitdefender live cyber threat map)

همچنین ما نقشه تهدیدات سایبری لحظه‌ای بیت‌دیفندر را کشف کردیم که ادعا می‌کند حملات و آلودگی‌ها را نمایش می‌دهد. علاوه بر این، لیست به‌روز حملات این نقشه، مفهوم تهدیدات را برای افراد غیرفنی به خوبی جا می‌اندازد.

نقشه زنده تهدیدات سایبری بیت‌دیفندر (Bitdefender live cyber threat map)

نقشه زنده حملات سایبری باحال (Threatbutt live cyber threat map)

آخرین مورد چیزیه که میشه بهش گفت یه کلاسیک امنیت اطلاعات! این نقشه تهدیدات سایبری نه تنها صدای “پیو-پیو” بازی‌های ویدیویی دهه ۸۰ رو داره، بلکه صراحتا اعلام می‌کنه که اطلاعاتش رو از ابر به دست میاره،‌ حتی ابر کومه‌ای (cumulus cloud) و حملاتی رو که ادعا می‌کنه ردیابی می‌کنه به عباراتی مثل “این یه پمپیئی سایبریه” یا “بذار اسمش رو یه باگ بذاریم” ترجمه می‌کنه.