زمان مطالعه : ۳ دقیقه

با داده‌های ارزشمند وبی که امکان از دست رفتنشان وجود دارد چه کنیم؟

داده‌های اینترنتی گوناگون مانند نرم‌افزار، نسخه‌های دیجیتالی کتاب‌های قدیمی و جدید، صفحات وب‌سایت، صدا و فیلم و تصویر، اخبار و… در سایت archive.org آرشیو می‌شوند و دسترسی به آن نامحدود و برای عموم کاربران آزاد است. می‌توان با یک سرچ ساده در صفحه‌ی این سایت به اطلاعات مفید و ارزشمندی که در صفحات عادی و مرورگر استخراج‌نشده، دست پیدا کرد. بدین ترتیب می‌توان از منبع و آرشیو باکیفیت، کامل و جامعی از اطلاعات دست پیدا کرد.

آیا مکانی برای ذخیره‌سازی داده‌های اینترنتی وجود دارد؟

بله. archive.org عنوان سامانه‌ای وبی است که تاکنون ۳۳۰ میلیارد صفحه و اطلاعات اینترنتی را جمع‌آوری و آرشیو کرده‌اند. همچنین از دیگر منابع این سایت می‌توان به ۲۰ میلیون کتاب، ۴.۵ میلیون صدا، ۳ میلیون تصویر، ۴ میلیون فیلم ثبت‌شده، ۱۸۰ هزار کنسرت و اخبار اشاره کرد. لازم به ذکر است که افراد می‌توانند پس از ثبت‌نام در سایت archive.org صفحات خود را نیز بر روی این سایت بارگذاری کنند و در مواقع نیاز به آن رجوع کنند.

تاریخچه archive.org :

در سال ۱۹۹۶، Brewster Kahle این موسسه را بانام Internet Archive را در شهر سانفرانسیسکو ایجاد نمود تا صفحات و اطلاعات وبی که ممکن است درگذر زمان از بین رفته یا به دلایلی حذف شوند ذخیره سازند و همگان بتوانند از آن بهره‌مند شوند. به‌طور کلی هدف از تأسیس این موسسه دسترسی جهانی به‌تمامی اطلاعات می‌باشد.

آرشیو اینترنت

جمع‌آوری اطلاعات در آرشیو اینترنت به سه طریق انجام می‌شود:

  • بخشی توسط افراد بارگذاری و پس از بازبینی و ویرایش در آرشیو اینترنت منتشر می‌شوند.
  • بخشی دیگر توسط ربات‌ها استخراج و گردآوری‌شده و در آرشیو اینترنت نگهداری می‌شوند. (Harvest)
  • کتاب‌های مفید و معتبر فیزیکی اسکن شده در این سایت.

بودجه‌ی سایت archive.org چگونه تأمین می‌شود؟

با این توصیفات مدیریت چنین سایتی سرمایه و هزینه‌ی بسیاری می‌طلبد که ده‌ها نهاد آمریکایی همچون علوم و صندوق دموکراسی این هزینه گزاف را تأمین می‌کنند. علاوه بر این قسمتی بر روی سایت archive.org طراحی‌شده است که کاربرانی که دسترسی به کارت‌های بین‌المللی داشته باشند می‌توانند داوطلبانه در یک زمان یا ماهیانه مبلغی را به این پروژه کمک کنند.

طریقه‌ی جستجو مطالب در سایت archive.org :

برای دستیابی به اطلاعات موردنظر می‌بایست در فیلد جستجو Archive.org آدرس سایت مذکور را وارد و سپس تاریخ را انتخاب کنیم. در صفحه‌ی بازشده نموداری مشاهده می‌شود که فعالیت‌های آن سایت از زمان انتشار تا به امروز و همچنین گزارشی از تعداد بازدیدکنندگان طول سال را نشان می‌دهد. وقتی سال و ماه و روز را انتخاب کنیم می‌توانیم تمامی اطلاعات آن سایت را در تاریخ اعلام‌شده مشاهده کنیم.آموزش تخصصی جمع آوری اطلاعات سایت با archive.org را مهندس علی کرمی در جدید ترین و کامل‌ترین دوره آنلاین هکر اخلاقی CEH v11 در متخصص شو به صورت عملی توضیح داده است.

سایت archive.org

یک توصیه:

ازآنجایی‌که ممکن است بنا بر دلایلی مانند تمدید نکردن و یا به وجود آمدن مشکلی برای‌هاست و با بروز مشکلاتی دیگر، تمامی دیتاها و اطلاعاتی که بر روی سایتتان قرار داشته‌اند را از دست بدهید و قادر به بازگردانی آن‌ها نباشید و یا حتی شاید زمانی بخواهید بدانید که وب‌سایتتان و یا هر وب‌سایت دیگری در طول زمان و یا تاریخی مشخص، چه تغییراتی داشته و یا ظاهر آن به چه شکلی بوده است، پس توصیه می‌شود یک حساب کاربری شخصی در سایت archive.org ایجاد نمایید تا بتوانید دسترسی راحت‌تری به آن داشته و از دیگر امکانات آن نیز بهره‌مند گردید. با توجه به این مسئله که بار گزاری اطلاعات در این سامانه نیز ملزم به داشتن حساب کاربری است. در ضمن از دیگر مزایای این سایت امکان ساپورت زبان فارسی می‌باشد.