زمان مطالعه : ۴ دقیقه

آنالیزگر پروتکل یک ابزار یا دستگاه اندازه‌گیری است که برای ضبط و نظارت بر داده‌ها روی یک کانال ارتباطی استفاده می‌شود. این داده‌ها را در کانال ارتباطی ضبط می‌کند و بیت‌های داده را به توالی‌های پروتکل معنادار تبدیل می‌کند.

یک آنالیزگر پروتکل برای تجزیه و تحلیل و ضبط داده‌ها روی کانال ارتباطی از ترکیبی از نرم‌افزار و سخت‌افزار استفاده می‌کند. این ابزار مهندس را قادر می‌سازد تا پروتکل را درک کند و توالی پروتکل ضبط‌شده را بیشتر تجزیه و تحلیل نماید. آنالیزگر پروتکل در اشکال‌زدایی از خرابی‌های دستگاه و باس در سیستم‌های تعبیه‌شده بسیار قدرتمند است.

آنالیزگر پروتکل (Protocol Analyzer)

شبکه و پروتکل‌های شبکه (Network and Network Protocols)

یک پروتکل شبکه مجموعه‌ای از قوانین است که ارتباط و تبادل داده‌ها را از طریق اینترنت یا شبکه تنظیم می‌کند. برای برقراری ارتباط و تبادل داده، فرستنده و گیرنده هر دو باید از پروتکل‌های یکسانی پیروی کنند. هر زمان که به وب سایتی دسترسی پیدا می کنیم یا برخی داده ها را با دستگاه دیگری تبادل می کنیم، این فرآیندها توسط مجموعه ای از قوانین به نام پروتکل های اینترنت کنترل می شوند.

نحوه کارکرد (Working)

اینترنت و بسیاری از شبکه‌های دیگر داده‌ها را با سازماندهی آن‌ها به قطعات کوچکی به نام بسته (packet) کار می‌کنند. هر داده بزرگی به بسته های کوچک تقسیم می شود و سپس توسط سخت افزار و نرم افزار زیربنایی بین دو دستگاه شبکه ارسال می شود. هنگامی که بسته ها به مقصد خود می رسند، دوباره به اصل خود مونتاژ می شوند. هر پروتکل شبکه قوانین مربوط به نحوه سازماندهی بسته‌های داده‌اش را به شیوه خاصی مطابق با پروتکل‌هایی که شبکه پشتیبانی می‌کند، تعریف می‌کند.

آنالیزگر پروتکل (Protocol Analyzer)

آنالیزگر پروتکل ابزاری است که به شما کمک می کند تا ترافیک شبکه را کنترل و رفتار آن را تجزیه و تحلیل کنید. از آن می توان برای عیب یابی، شناسایی مسائل امنیتی یا نظارت بر عملکرد شبکه استفاده کرد. هدف اصلی آنالیزگرهای پروتکل کمک به ما در درک نحوه انتقال بسته ها در شبکه است. این ابزار سخت افزاری یا نرم افزاری است که برای ضبط و تجزیه و تحلیل داده ها روی یک کانال ارتباطی که دو یا چند دستگاه با هم ارتباط برقرار می کنند استفاده می شود. عملکرد اصلی آن گرفتن داده های دیجیتال در کانال ارتباطی است که دو یا چند دستگاه برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند و تبدیل بیت های داده دیجیتال به یک توالی پروتکل اطلاعاتی است. کانال های ارتباطی از گذرگاه های کامپیوتری محلی تا لینک های ماهواره ای متغیر هستند.

انواع آنالیزگر پروتکل (Types of Protocol Analyzer)

همانطور که در بالا ذکر شد، یک آنالیزگر پروتکل یک ابزار سخت افزاری یا نرم افزاری است. بنابراین، در این صنعت دو نوع آنالیزگر پروتکل وجود دارد.

  • آنالیزگر پروتکل سخت افزاری (Hardware Protocol Analyzer)

همانطور که از نام آن پیداست، این یک آنالیزگر پروتکل مبتنی بر سخت افزار است که از سخت افزار و نرم افزار برای ضبط و تجزیه و تحلیل بسته های ارسالی توسط رابط برای تجزیه و تحلیل پایین دستی استفاده می کند. برخی از آنالیزگرهای پروتکل مبتنی بر سخت افزار، آنالیزگر پروتکل UFS و آنالیزگر پروتکل eMMC، آنالیزگر پروتکل PCIe و موارد دیگر هستند.

آنالیزگر پروتکل PCIe
  • آنالیزگر پروتکل نرم افزاری (Software Protocol Analyzer)

همانطور که از نام آن پیداست، این یک آنالیزگر پروتکل مبتنی بر نرم افزار است که فقط از نرم افزار برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل پروتکل استفاده می کند. یک آنالیزگر پروتکل نرم افزاری همچنین به عنوان یک آنالیزگر شبکه شناخته می شود زیرا برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل شبکه های محلی، شبکه های بی سیم و غیره استفاده می شود.

کاربردهای آنالیزگر پروتکل (Uses of Protocol Analyzer):

موارد زیر توضیح می دهد که چرا آنالیزگر پروتکل مفید است:

  • با استفاده از آنالیزگر پروتکل، زمان توسعه را می توان به میزان قابل توجهی کاهش داد.
  • ضبط و تجزیه و تحلیل بسته های داده منتقل شده توسط پروتکل و تجزیه و تحلیل پروتکل پیچیده با یک آنالیزگر پروتکل آسان تر خواهد بود.
  • با نرم افزار داخلی آنالیزگر پروتکل، خطا در تشخیص به شدت به صفر کاهش می یابد.